ÇOCUK ODASI BOYA MODELLERİ

Çocukların odalarını boyarken veya dekore ederken öncelikle çocukların çok çabuk gelişim gösterdiklerini göz önünde bulundurmak gerekir. Kullanışlı eşyalar ve boya seçimi yapmakta fayda vardır. Çünkü çocuk yaşlarda beğenecekleri boya renginin veya eşyalarını ilerleyen yaşlarda beğenmeyebilirler. Dolayısıyla sürekli boya değiştirmektense daha kullanışlı renk tercihinde bulunmakta fayda vardır. Eskiden çocuk odalarında daha çok cinsiyetçi yaklaşım göz önündeydi. Mavi renk erkek çocuklarının odalarında kullanılırken pembe rengin ise kız çocuklarının odalarında kullanılmaktaydı. Günümüzde bu algıdan yavaşça sıyrıldığını görmekteyiz. Daha çok iki üç rengin uyum sağladığı veya dekorasyon boya modelleri kullanılmaktadır. Boya rengini seçerken en çok çocukların zihnini ve ruhunu rahatlatacak renk tercihi yapmakta fayda vardır. Çocuk odası boya modelleri seçerken bütün bu unsurları göz önünde bulundurarak seçmeliyiz.

En Çok Tercih Edilen Renkler

Araştırmalara göre birçok rengin çocuk psikolojisini etkilediği bilimsel olarak açıklanmıştır. Çocuk odalarında doğru renk seçimine bu noktada dikkat etmekte fayda vardır. Özellikle çocuk odalarında en çok tercih edilen renkler arasında mavi ve pembe rengi daha sık görmekteyiz. Kız çocuklarının odalarında pembe rengi, erkek çocuklarının odalarında ise mavi rengi görmekteyiz. Fakat teknolojinin de ilerlemesiyle bu algı ortadan kalkmaya başladı. Çünkü birçok boyarenk ve modeli günümüzde çokça revaçtadır. Günümüzde en çok tercih edilen renkler arasında pembe, mavi, sarı, gri, turuncu, yeşil gibi renklere sılça rastlamaktayız.

Fonksiyonel Boya Ürünleri

Bir boyanın kalitesinden çok fonksiyonel olması da önem taşımaktadır. Dışarıdan baktığımızda boya sadece renk veren görsellik aracı olarak görünüyordu. Fakat teknoloji ilerledikçe boyaların fonksiyonelliği de artmaktadır. Çocuklar; günlük hayatta zamanlarının büyük bölümünü odalarında geçirdikleri için odanın havasını da doğru şekilde ayarlamakta fayda vardır. Düz bir boya kullanmak yerine teknolojinin sağladığı yeni fonksiyonel boya ürünleriyle boyamak çok daha sağlıklı olacaktır. Fonksiyonel boyaların en çok tercih edilenlerden manyetik boya, projeksiyon boya ve kara tahta boyasıdır. Özellikle manyetik boya içerisindeki demir tozları ile yüzeye sürüldükten sonra mıknatıs yapıştırılabilir. Böylelikle manyetik boya sayesinde çocuklar; yaptıkları resimleri, derste aldıkları notları ve çizimlerini duvara asabilirler. Bir diğer fonksiyonel boya örneğimiz projeksiyon boyadır. Bu boya, bir duvara projeksiyon cihazını yansıtarak kaliteli bir görüntü elde edebiliriz. Bu boya projeksiyon perdesinden daha ekonomik ve daha kalıcı bir yöntemdir. Bu sayedeçocuklar için keyifli bir sinema ortamı yaratılabilir. Diğer kullanışlı fonksiyonel boya ise kara tahta boya modelidir. Çocuklar dilediğince duvara istedikleri şekilleri çizebilirler. Silinebilir ve yıkanabilir bir boya olan kara tahta boyası gayet kullanışlı bir boya ürünüdür. Çocukların, yaşam alanlarında zamanlarını keyifli bir şekilde geçirebilmeleri için fonksiyonel boya ürünlerini tercih etmekte fayda vardır.

Renklerin Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Her rengin insanlar üzerinde etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Özellikle çocukların dünyasında renklerin önemi büyüktür ve o renklere anlam yükleyebilirler. Renklerin çocuklar üzerinde etkileri ve o renkleri kendi dünyalarında içselleştirdikleri gözlenmiştir. Mavi rengin çocukları sakinleştirdiği, dinginleştirdiği aynı zamanda uykuya çok çabuk daldıkları araştırmalar arasında yer almaktadır. Yeşil rengin sinir sistemini rahatlatıcı ve huzur verici bir etkisi vardır. Kırmızı renk en baskın renkler arasında yer almaktadır.Sıcak bir renk olan kırmızı, uyarıcı güçlü bir renktir. Sarı renk ise bilgeliği ve iyiliği temsi eden bir renktir. Sembolik olarak gün ışığını temsil eden sarı renk, ruhsal ve zihinsel olarak aydınlanmayı ifade eder. Daha birçok rengin insan psikolojisini özellikle çocukların psikolojisini etkilediği kanıtlanmıştır.

 

Fiyat Teklifi Almak İçin Formu Doldurun.

9 + 3 =

Daire Boyama İçin Teklif Al

Yaşam alanlarınızı mı renklendireceksiniz? Profesyonel kadromuz ile kaliteli ve uygun fiyatlı boya badana yaptırmak için hemen ücretsiz bir keşif isteyin ve teklif alın. Profesyonel hizmet almanın keyfini çıkarmaya hazır olun.

Call Now Button

Sosyal Medyada Biz

A'dan Z'ye Tadilat

Q
Open chat